У межах традиційного з’їзду молоді в Тернополі 2 жовтня 2021 року в приміщенні Центру наук Тернополя відбувся Форум лідерів молодіжних парафіяльних спільнот.
На запрошення духовенства міста, її модерували ― голова Патріаршої помісії у справах молоді отець Ростислав Пендюк та його заступник отець Роман Демуш.
Мета цього заходу ― переосмислити та напрацювати чіткі пасторальні пропозиції та конкретні кроки в молодіжному апостоляті на 2021-22 роки в Тернополі.
Результатом цього та наступних етапів Форуму має стати чіткий план дій на рік щодо молодіжного душпастирства.
Після спільної молитви синкел архиєпархії та патріарший душпастирський радник отець Віталій Козак і голова Комісії у справах молоді Тернопільсько-Зборівської Архиєпархії отця Орест Павліський наголосили на важливості зустрічі саме в такому форматі та подякували за готовність до праці усім, хто прибув за зустріч. У межах першої сесії, яка відбувалася у форматі воркшопу, кожна парафіяльна спільнота мала нагоду проаналізувати своє молодіжне душпастирство під час пандемії, виокремивши позитивний та цінний досвід діяльності.
«Сьогодні ми тут, щоб шукати перш за все зміст, а потім форму нашого молодіжного душпастирства в Тернополі. Для цього мусимо почути молодь. Церква хоче бути вашим простором, бо ви є живою Церквою сьогодні!», ― наголосив отець Віталій Козак.
«Те що ви сьогодні прийшли, ознака того, що ми (Церква) ― вам потрібні! І для нас це важливо! Ми хочемо бути потрібні вам!», ― додав отець Орест Павліський.
Після представлення напрямних стратегії молодіжного душпастирства католицької Церкви, у світлі постсинодального листа Папи Франциска «Христос Живий», яке зробив о. Роман Демуш, зустріч продовжив отець Ростислав Пендюк, висвітливши тему «Маркетинг на служінні Церкви».
Після обіду та зустрічі з начальницею Управління сім‘ї, молоді та захисту дітей ТМР п. Христиною Білінською, яка представила напрямки молодіжної роботи в місті та кейси успішної співпраці управління та церкви, відбувся воркшоп у форматі світового кафе, в межах якого всі присутні мали нагоду висловити своє бачення молодіжного апостоляту при парафіях УГКЦ у місті.
У завершальній частині з’їзду представили напрацювання груп. Йшлося зокрема про найбільші переваги життя в Тернополі для молоді та що не задовольняє. Також обговорили найважливіші молодіжні проєкти від Церкви в Тернополі, та чому молоді тернополяни не йдуть до Церкви. Окрему увагу приділили питанню ініціатив чи молодіжних проєктів, які є в інших єпархіях, організаціях і країнах, які би хотіли реалізувати в Тернополі.
Ще одне важливе питання, яке обговорили, стосувалося змін, які повинні відбутись у праці Церкви з молоддю у зв’язку з пандемією. Та що може об’єднати різні парафії Тернополя у контексті молодіжного душпастирства. І, хто є партнерами, з якими Церква може співпрацювати?
Цікавими і надзвичайно цінним є бачення сучасного молодіжного душпастиря. Пропонуємо весь перелік якостей, які назвали учасники Форуму лідерів молодіжних парафіяльних спільнот:
-відкритий;
-в нього проста та доступна мова для молоді;
-ініціативний та відкритий на молодіжні пропозиції;
-мудрий/ второпний;
-розумний/інтелектуал (із яким можна побесідувати на різні теми);
-сучасний; знає і використовує молодіжні тренди/вчиться завжди новому;
-повинен «бути собою»/простий/досяжний;
-уособлює в собі Бога, батьків, друга, психолога;
-гідний та чесний;
-сприяє комфорту молоді (наприклад організація молодіжного простору);
-приклад для наслідування;
-вміє мудро реагувати на проблеми (наприклад під час пандемії);
– сам переживає Бога/знає Його «особисто»/має «живу віру»/ «практикуючий християнин»/ не на словах, на ділі;
-присутнє почуття гумору/позитив;
-успішний у всіх сферах;
-уособлює «Божу любов»;
-жертовний;
-енергійний/ спортивний;
-лідер/ авторитет/ харизматичний;
– не критикує та «не коментує на загал»/ не осуджує;
-жертвує час на молодь;
– в міру строгий (має повагу від інших);
-вміє слухати і чути;
-ЧОЛОВІК/самодостатній;
-знає парафіян та є з ними;
– дає практичну покуту (наприклад окрім молитви , зробити дію, яка допоможе вирішити цей гріх);
– чудовий оратор;
-«двіжовий»;
-готовий на пригоди (наприклад, походи в гори);
-працьовитий;
-вміє визнавати свої помилки;
-при проповіді уникає однобокості;
-«без дідовщини»;
-вміє залучити до церкви;
-до нього не страшно приступити;
-творчий (наприклад, грає на муз. інструментах);
Наступні зустрічі робочих груп для напрацювання плану молодіжного апостоляту в місті Тернополі відбудуться в листопаді та грудні.